هم‌اکنون 21 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

سلسله مباحث آخرین آمادگی برای ظهور (اصلاح مدیریت در خانواده و جامعه)4-3 استادپناهیان

قرآن با تعابیری مثل «حکمت» و «بصیرت» و «فرقان» بر موضوع «تشخیص اولویت ها» تأکید می کند.
| جلسه سوم | دلیل اهمیت و اولویت موضوع خانواده در آخرالزمان

3-4. قرآن با تعابیری مثل «حکمت» و «بصیرت» و «فرقان» بر موضوع «تشخیص اولویت ها» تأکید می کند
پرداختن به اولویت ها و تشخیص اولویت ها در قرآن کریم، با تعابیر مختلفی بیان شده است که در اینجا سه نمونه از این تعابیر را بیان می کنیم؛ یکی مفهوم «حکمت» است «وَ يُعَلِّمُهُمُ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَة» (جمعه/2) یعنی پیامبر(ص) به مردم، کتاب و حکمت یاد می دهد. حکمت به آدم می گوید که «الان کدام قسمت کتاب خدا را باید اجرا کنم؟ اهمیت کدام موضوع در ارتباط با شرایطی که من دارم بیشتر است؟»
یکی دیگر از مفاهیمی که در قرآن کریم هست و قرآن هم این را وصف خودش می داند «بصائر» است. می فرماید: « هذا بَصائِرُ لِلنَّاس‏»(جاثیه/20) بصیرت در واقع همان قدرت تشخیص اولویت هاست.
مفهوم دیگری که در قرآن هست و به موضوع «تشخیص اولویت ها» اشاره دارد، مفهوم «فرقان» است. می فرماید: اگر کسی تقوا داشته باشد، خدا به او فرقان می دهد (إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقانا(انفال/ 29) شما بر اساس علم دین، تقوا را رعایت کنید، خدا به شما فرقان می دهد.
فرقان یعنی «تشخیص خوب و بد». البته در خود قرآن هم تشخیص خوب و بد را نوشته است، اما فرقان این است که شما به صورت مصداقی تشخیص بدهید و در مقام عمل اجتماعی یا عمل فردی، بفهمید که الان کدام عمل اولویت دارد؟

#استاد_پناهیان
آخرین ویرایش
در 1399/12/5 07:51

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی

پیامک
30001366