هم‌اکنون 23 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

فاطمه(س)الگوی والای منتظران

اول ماه ذی الحجه مصادف با بیستم تیرماه 1400 سالروز ازدواج دو نور الهی حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) است این پیوند زیباترین پیوند آسمانی در اسلام و شیعه به شمار می‌آید چرا که ثمره این پیوند مبارک، درخت گهربار امامت است
به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) استان همدان به نقل از بنیاد مرکز؛ امام زمان(ع) و برترین الگوی آخرالزمان
انسان ها در طول تاریخ از دو دسته خارج نبوده اند: گروهی، خود پیشرو و جلودار بوده، و گروه دیگر پیرو و تبعیت کننده. این اتفاق در هر دو جریان حق و باطل رخ داده و همیشه عده ای برای دیگران الگو و نمونه بودند. انسانهای دین مدار سعی کرده اند در حد توان از سیره و روش اهل بیت پیامبر (ص) پیروی نمایند.
حضرت مهدی(عج)که راهنما و رهبر مردم هستند در مقام معرفی الگو برای خود و آنها می فرمایند: وَ فِي اِبْنَةِ رَسُولِ اَللَّهِ صَلَّى اَللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ لِي أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ سيره و عمل يگانه دختر پاك رسول خدا صلّى اللّه عليه و اله براى من الگو و اسوۀ نيكو و پسنديده‌اى است ؛ البته ایشان در مقام عصمت و علم الهی قرار دارند و با این اشارت مردم آخرالزمان را به سمت تقلید و پیروی از این بانوی گرانقدر هدایت کرده اند. بانویی 18ساله که تمام لحظالت عمرش در جلب رضایت پروردگار گذشت. گویا حضرت مهدی(عج)از این طریق بشریت را به سمت تحقیق و بررسی پیرامون زندگی این بانوی بزرگوار سوق دادند تا از این طریق الگویی تام به دنیا معرفی کرده باشند.
ایشان همیشه به دنبال انتخاب و انجام برترین اعمال بودند؛ حتی اگر آن عمل سخت ترین انها باشد. اگر قرار است جامعه جهانی به یک آمادگی عمومی برسند و زمینه ظهور حضرت را فراهم کنند؛ و اگر جامعه از اجتماع افراد تشکیل می شود؛ و اگر فرد برای حرکت خویش شاخص و معیاری لازم دارد؛ چه شخصیتی بهتر از حضرت فاطمه(س) که الگوی حسنه امام منتظران است؟
اما آیا به راستی برای انسانِ اسیر هوی و هوس ها مقدور است از بانویی این چنین با عظمت تقلید نماید؟
آیا این انسان ظرفیت لازم برای تبعیت از شخصیتی که چون به نماز می ایستد نورش در آسمانها تجلی می کند را دارد؟ آیا برای انسان محدود زمینی پیروی از بانویی که بهشت از لبخند او نورانی می گردد ممکن است؟
آیا می توان مانند مادر گلها بود؟
کاوش و تحقیق پیرامون زندگی ایشان نشان می دهد سیره و روش حضرت را به سه بخش می توان تقسیم بندی کرد:
بعد شخصیت دست نیافتنی:
بخشی از آن مربوط به مرتبه وجودی و خلقت نوری ایشان بوده و رسیدن به آن مقام از دسترس ما خارج است. در روایتی از امام صادق(ع)اینگونه نقل می شود که حضرت رسول (ص)می فرمایند: «خُلِقَ نُورُ فَاطِمَةَ عَلَيْهَا السَّلاَمُ قَبْلَ أَنْ يَخْلُقَ اَلْأَرْضَ وَ اَلسَّمَاءَ : نور فاطمه قبل از اينكه زمين و آسمان خلق شوند آفريده شد»
در تفسیر این روایت گفته شده « این روایت خبر از شدت درجه وجودی آن حضرت می دهد و از آنجا که هر چه درجه وجودی و تجرد موجودی بیشتر باشد شدت حضور او در عالم بیشتر است حضور ایشان از ملائکه بالاتر است؛ حالا در نظر بگیرید وقتی حضرت زهرا(س) در چنین درجه وجودی هستند چه نحوه حضور و احاطه ای بر آسمانها و زمین دارند » .
در این جایگاه یقینا وجود مبارک صدیقه طاهره(س)دارای آثار و برکاتی است که تبعیت از آنها برای موجوداتی که فاقد آن مقامند ناممکن است.
بعد خاص زمانی:
بخشی دیگر محدود به زمانه خاص حضرت فاطمه(س)بوده و امروز جایگاهی برای تقلید ندارد. به عنوان نمونه امیرالمومنین(ع)می فرمایند: « او (فاطمه سلام الله علیها) انقدر با مشک آب اورد که اثر ریسمان بر سینه او باقی ماند.» بر هر شنونده عاقلی عیان است که با پیشرفت های موجود نیازی به تحمل بعضی از سختی های زمان ایشان نیست.
بعد شخصیت دست یافتنی:
بخش سوم زندگی حضرت زهرا(س)که برای هر انسانی در هر جای کره خاکی امکان الگوگیری و تبعیت دارد. در این ساحت، سرور زنان عالم عبدی به تمام معناست. حضرت فاطمه(س)رابطه خود با خداوند، رابطه خود با مردم، و رابطه خود با خویش را به زیبایی مهندسی کرده، الگویی کامل و بی عیب به بشریت ارایه کرده اند؛ معنای تام یک انسان پرهیزگار. « خدا در جانشان بزرگ و دیگران کوچک مقدارند، سخنانشان راست، پوشش آنان میانه روی، راه رفتنشان با تواضع و فروتنی است، درخواست هایشان اندک و نفسشان عفیف و دامنشان پاک است». برای رسول(ص)بهترین دختر؛ برای امیرالمومنین(ع) بهترین همسر؛ برای فرزندان، بهترین مادر؛ و در یاری امامِ زمانِ خود، بهترین سرباز و یاری کننده.
مکتب منتظر پرور فاطمی
نکته ای که در زندگی فاطمه زهرا(س)برجسته می نماید این است که ایشان همیشه به دنبال انتخاب و انجام برترین اعمال بودند؛ حتی اگر آن عمل سخت ترین آنها باشد. اگر قرار است جامعه جهانی به یک آمادگی عمومی برسند و زمینه ظهور حضرت را فراهم کنند؛ و اگر جامعه از اجتماع افراد تشکیل می شود؛ و اگر فرد برای حرکت خویش شاخص و معیاری لازم دارد؛ چه شخصیتی بهتر از حضرت فاطمه (س) که الگوی حسنه امام منتظران است؟
خاصیت مکتب فاطمی تربیت انسان های حق محور است که می توانند زمینه سازان ظهور منجی موعود باشند. از این منظر مهم ترین و جدی ترین وظیفه منتظران شناخت شخصیت و سیره و روش زندگی آن بانوی گرانقدر است. شناختی عالمانه که تبعیت و پیروی نتیجه آن باشد.

منابع:
1الغيبة (للطوسی), ج۱, ص۲۸۵
2 . فاطمه(س)اسوه بشر، جوادی املی
3 . بحارالانوار ج43 ص4 از کتاب مقام لیله القدری فاطمه(س)ص14
4 . همان ص15
5 . کوثر جاودان ص13
6. خطبه 193 نهج البلاغه
آخرین ویرایش
در 1400/4/22 11:53

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی

پیامک
30001366